Zbyt wysoki poziom wilgotności w mieszkaniu to niepożądane zjawisko, które powoduje, że konieczny będzie wynajem osuszaczy. Może ono wynikać z różnych czynników, jednak najczęstsze to zbyt długo utrzymująca się wilgoć technologiczna, powódź, zalanie lub awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej. Wilgoć negatywnie wpływa na samopoczucie domowników, ich stan zdrowia, a oprócz tego na konstrukcję budynku. Jak w takim przypadku dobrać osuszacz?
Wynajem osuszaczy – jak dopasować urządzenie?
Na początek należy zaznaczyć, że na rynku dostępne są różne rodzaje sprzętów, które różnią się nie tylko sposobem działania, ale również wydajnością. Jest ona wyrażana w litrach na dobę i przekłada się zarówno na skuteczność osuszania, jak i jego długość. Jeśli pomieszczenie jest stosunkowo niewielkie, powinna wystarczyć wydajność na poziomie 5l/24h. Jeśli poziom zawilgocenia jest spory, podobnie jak sama powierzchnia, należy wybrać sprzęt, który oferuje wydajność przynajmniej na poziomie 20l/24h. Zanim jednak zdecydujemy się na wynajem osuszaczy, należy sprawdzić co jest przyczyną nadmiernej wilgotności. Oczywiście usterka musi zostać wyeliminowana jeśli chcemy cieszyć się trwałymi rezultatami. O jakich kwestiach trzeba jeszcze pamiętać?
- Ważną sprawą jest dopasowanie metody osuszania do panujących warunków oraz pory roku. W okresie zimowym, gdy na zewnątrz panuje mróz, konieczne jest inne urządzenie niż to, które wykorzystuje się podczas upalnych miesięcy.
- Dużą popularnością cieszy się kondensacyjny osuszacz powietrza, wyposażony w sprężarkę, czyli kompresor. Taki sprzęt posiada też wymienniki ciepła i wentylator. Osuszacze tego typu wykorzystują do działania efekt rosy, skraplając wilgoć, która znajduje się w powietrzu. Urządzenie emituje suche powietrze, przez co zostaje ono nasycone wilgocią. Dzięki temu, że w pokojach panuje stała cyrkulacja powietrza, możliwe jest obniżanie wilgotności bezwzględnej. Dodatkową korzyścią jest zmniejszenie zawilgocenia materiałów. Kondensacyjny osuszacz powietrza jest szczególnie polecany w przypadku wysokiego poziomu wilgotności w pomieszczeniu oraz przy wysokich temperaturach.
Z jakimi osuszaczami można się jeszcze spotkać?
Na rynku dostępne są też adsorpcyjne osuszacze powietrza wyposażone w rotor z adsorbentem. Tym co je wyróżnia jest stały poziom wydajności. Samo powietrze przepływa przez rotor i osadza się na nim. Urządzenia tego typu są w stanie działać w szerokim przedziale wilgotności i temperatury. Z tego względu są wyjątkowo uniwersalne. Ich dodatkową zaletą jest niższa waga w porównaniu do wersji kondensacyjnych i mobilność.
Decydując się na wynajem osuszaczy, należy też sprawdzić jaka jest pojemność zbiornika na wodę. Im będzie większy, tym rzadziej trzeba go opróżniać. Modele wyróżniające się największą wydajnością mają zbiornik o pojemności minimum 5 l. Jakie opcje mogą jeszcze okazać się przydatne? Z pewnością automatyczne wyłączanie w przypadku zapełnienia. Dzięki temu unikniemy awarii i zwiększymy poziom bezpieczeństwa związany z użytkowaniem. Kolejną kwestią z jaką należy się zapoznać jest maksymalny metraż w jakim może pracować osuszacz. Jest to bezpośrednio powiązane z mocą sprzętu. Ważnym parametrem jest też przepływ powietrza mierzony w m3 na godzinę. Im większe pomieszczenie, tym większy powinien być przepływ powietrza. Jeśli chodzi o poziom generowanego hałasu, zazwyczaj mieści się on w przedziale od 30 do 60 decybeli. Ta wartość ma istotne znaczenie dla domowników.